Nový přírůstek v technice

01.04.2020

Veliké a neobvyklé překvapení pro jednotku sboru dobrovolných hasičů v Klínci se konalo v úterý ráno, kdy místní jednotka kategorie JPO V převzala z rukou starostky obce Bc. Markéty Polívkové a velitele ruské Černomořské flotily admirála Sergeje Zlitejje Dobezvědomiče klíčky od starší ponorky, kterou výhodně odkoupila obec pro potřeby svých hasičů. Jedná se tak o naprosto unikátní kousek ve výbavě hasičských jednotek České republiky a zřejmě i ostatních vnitrozemských států Evropy.

Jedná se o starší dieselovou ponorku třídy Duraki, v kódu NATO Wasted nesoucí název избыток железа (izbytok zheleza). Hasiči ponorku plánují nasazovat při zásazích v místních rybnících. "Ponorka nám nahradí stávající plavidlo, se kterým jsme se již pomalu báli vyplout, neboť už není v moc dobré kondici" řekl nám velitel jednotky Jakub Petržila a poukázal na rozpadající se necky pod přístřeškem zbrojnice. O tom, že si novým plavidlem polepší, nikdo v obci nepochybuje i přes fakt, že si někteří z obyvatel stěžují na zbytečně velké náklady na pořízení ponorky. To ale Petržila vyvrací: "My jsme za to dali šest roušek vlastní výroby a láhev denaturovaného lihu." Zeptali jsme se tedy, jestli nejsou roušky v dnešní době až moc cennou komoditou, když jejich distribuce celosvětově kolabuje? "Ten líh se pít neda a ty roušky? To by si na obličej stejně nikdo nedal. On to tady Štěpán spíchnul z mých jetých bavlněných trenýrek" dodal velitel a zapíjejíc další dávku živočišného uhlí ukázal na muže u šicího stroje.

Logicky se nabízí otázka, zda se může takový stroj v podmínkách malé hasičské jednotky uplatnit. Starostka obce uvedla, že na ponorku bylo instalováno hydraulické rameno s bagrovací lžící a počítá se tak s jejím nasazením při odbahňování místních rybníků, které je naplánováno na letošní rok. Dále prý hasiči plánují pod názvem "PLAVEME V TOM SPOLU" organizovat pro své spoluobčany poznávací výlety pod hladinu velkého rybníka, kde si díky otvíracím okénkům ponorky budou cestující moci vyzkoušet podmínky na dně rybníka doslova na vlastní kůži. Navíc, po vybudování potřebných plavebních komor (neboli zdymadel) na Bojovském potoce, plánují hasiči ve spolupráci s obcí prodloužit tyto vyhlídkové cesty na Slapy, později na Orlík a Lipno. Na tento projekt již obec žádala o dotaci Středočeský kraj a Ministerstvo pro místní rozvoj. Dle slov starostky obce to vypadá slibně i s financováním projektu z prostředků EU. Ovšem jestli dojde na přání místních žen a rybník v Klínci bude propojen s Baťovým kanálem je nejisté. Prozatím si místní ženy musejí nechat o výhodnějším nákupu obuvi ve Zlíně jen zdát. Salvu kritických dotazů a poznámek ke stavu ponorky zastavil velitel jednotky shrnutím výhodnosti dodávky plavidla: "Ruská strana s plavidlem dodala i kompletní sadu dílenského vybavení čítající kladivo, lepící pásku, sadu náhradních těsnění a záchranné vesty pro posádku. Plavidlo bylo vybaveno výstražným zařízením modré barvy, byla instalována nová nástěnka i nástěnkář, byly mu vyměněny gumičky ve stěračích a v průběhu roku bude provedeno jeho zbarvení dle vyhlášky č.53/2010 o technických podmínkách požární techniky." Nezbývá, než popřát místním spoustu příjemných chvil se snadno pochopitelným humorem v nesnadno pochopitelné době. 

Hezký Apríl, přátelé!