19. 8. Oslava 125. výročí SDH Klínec

02.09.2023

Sobota 19. srpna 2023 byla pro náš sbor výjimečná. V tento den jsme společně oslavili 125. výročí založení hasičů v Klínci. Celá oslava se konala před hasičskou zbrojnicí a v jejím okolí.

Úvod naší oslavy zahájil konvoj až z dálného západu. Jednalo se o americkou cisternu, která je už babičkou a užívá si důchodu. Společně s ní přijely i dva menší hasičské vozy.

V prostoru okolo hasičské zbrojnice byla vystavena technika jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Klínec, stánky s občerstvením, živou hudbou a posezením. Po příjezdu hejtmanky Středočeského kraje paní Petry Peckové, senátora Jiřího Oberfalzera a zastupitele Středočeského kraje Roberta Bezděka jsme se společně s členy okolních sborů, kteří k nám na oslavy zavítali, a občany naší vesnice vydali uctít památku k pomníku obětem obou světových válek. Někteří z padlých, na které jsme vzpomínali, byli také členy našeho sboru.

Po návratu od pomníku si převzal slovo starosta sboru, který všechny uvítal a pronesl krátkou řeč. Poté předal slovo paní Hejtmance Petře Peckové, senátorovy Jiřímu Oberfalzerovi, starostce obce paní Markétě Polívkové, starostovy OSH Praha - západ Josefu Myslínovi a dalším, aby pronesli krátkou řeč.

Dále postupně o slovo požádali zástupci okolních sborů, kteří nám popřáli hodně štěstí a mnoho sil do další činnosti.

Rozloučili jsme se s paní hejtmankou, která kvůli nabytému programu nemohla déle setrvat a přesunuli jsme se na hráz rybníka, kde nám kamarádi ze Stříbrné Lhoty předvedli ukázku, jak zakladatelé našeho sboru hasili požáry ruční koňskou stříkačkou. Po ukázce následovalo předání vyznamenání a čestných uznání starostou sboru a starostou OSH Praha – západ. Oba starostové na konci oficialit předali dvě vyznamenání in memoriam Františkům Obermajerům, kteří nás opustili v minulém roce. Po celé odpoledne nás celým programem provázela dechová hudba pana Jozefa Benedikta z Dražetic.

Po předání vyznamenání následovaly další ukázky. První ukázku předvedli mladí hasiči z Čisovic, kteří hasili školu. No, škola jim téměř shořela… Asi věděli, co činí. Další a velmi zajímavou ukázku předvedli kamarádi z Mokropes, kteří simulovali záchranu tonoucí osoby z našeho opraveného rybníka. Po záchraně si mohl každý vyzkoušet na figuríně první pomoc. Následně nechala místní jednotka vzplát olej na sporáku a předvedla, jak by se měl každý v této situaci zachovat a co by neměl dělat. Poslední z ukázek byla nová stříkačka TOHATSU VE 1500, pořízená pro hasičský sbor v Kytíně.

Během odpoledne jste mohli před hasičskou zbrojnicí spatřit tyto hasičské automobily: JSDH Černošice – Mokropsy s technickým automobilem IVECO doplněným o vlek s čluny, HZS Řevnice s CAS20 CBR SCANIA, americkou hasičskou cisternu SDH Vrančice společně s dvěma pick upy, CAS 25 Liaz JSDH Lety, JSDH Jílové u Prahy s vozy Praga a plošinou Liaz.

Od večerních hodin hrála k tanci a poslechu poprocková skupina Flám. Po setmění nám dvě své ohnivé show předvedla skupina světlušky. Vyvrcholením celé oslavy byla lasershow.