Poděkování za novou techniku

01.04.2021

 Chtěli bychom poděkovat vedení obce za nové kousky v naší garáži. Více v článku níže.

Tento článek je zkopírován z webu klinecnews.eu:

Hasiči v Klínci se opět dočkali rozšíření jejich vozového parku

Byl krásný jarní den 1.4.2021, když se v dopoledních hodinách před hasičskou zbrojnicí v Klínci konalo předání nových prostředků pro místní Jednotku sboru dobrovolných hasičů. Vzhledem k současným protipandemickým opatřením předání proběhlo bez přítomnosti veřejnosti a tak vám přinášíme exkluzivně informace dříve, než vyjdou v obecním zpravodaji.

Jednotka dlouho naléhala na vedení obce s tím, že je třeba rozšířit vozový park a zaměřit se na nějaký lesní speciál, že stávající trambus má příliš vysoké emise, je velký a v létě je v něm vedro. Obec opět volání hasičů vyslyšela a přišla s řešením, které představila starostka obce paní Bc. Markéta Polívková překvapeným hasičům. Jak totiž paní starostka sdělila, byl nákup nové techniky pro členy jednotky skutečným překvapením, o kterém neměli do předání tušení. A co že to obec svým hasičům pořídila? Jsou to unikátní hasičská kola, která v okolí nemají obdoby. A co k jejich nákupu obec vedlo? Na to jsme se zeptali přímo paní starostky: "Tak nás oslovili naši hasiči s požadavkem na novější techniku a my jsme jim chtěli vyjít vstříc, jelikož si jejich práce pro obec nesmírně vážíme. Hasiči měli několik požadavků na to, co by měla technika splňovat. Upřímně, nešlo splnit úplně vše. Doba je nyní ovlivněna pandemickým stavem, který má nemalý dopad i na ekonomiku, investovali jsme nemalé peníze do výstavby vodovodu a dalších projektů a tak nezbývalo moc peněz na techniku, která by nároky hasičů splňovala na 100%. Museli jsme se tedy odrazit jen od některých požadavků, které nám kola nakonec plní skvěle. Zejména jsme se zameřili na ekologický provoz, kdy nám hasiči požadovali nižší emise. Díky kolům jsou emise naprosto nulové. Díky rozměrům kol se nám podařilo vyřešit i problém s pohybem v lesním porostu. Kola jsou drobná a mohou kličkovat mezi stromy a hasiči se tak můžou dostat až k požárům hluboko v lese. Pohyb by měly usnadnit i pneumatiky vhodné do terénu. Dále nám šlo o vedro v kabině během letních měsíců. Tím, že kola nemají kabiny, chladí jezdce během jízdy okolní vzduch a dá se tak říci, že čím rychleji chlapci budou šlapat, tím více budou chlazeni náporovým vzduchem. Můžeme tedy prohlásit, že požadavky našich hasičů jsme splnili a vyhověli jsme i nárokům obecní pokladny, neb díky spolupráci s místním Klubem historických vozidel, jsme pořídili kola s minimálními náklady. Navíc v krásném retro stylu, který ocení nejeden milovník časů dávno minulých."

Nové kolo pro hasiče
Nové kolo pro hasiče

A čím to bylo, že byla kola za minimální náklady? Předseda Klubu historických vozidel René Vošláplo nám sdělil, že se jednalo o přebytková kola ze sbírky klubu, která bylo potřeba jen upravit pro potřeby hasičů. Kola tak dostala nový nátěr, koše na hadice a hasící přístroje, držák na přilby a velitelská koloběžka i modrý maják a nosič na reflexní vestu s nápisem Velitel zásahu.

Hasiči se zprvu stavěli ke kolům zády...
Hasiči se zprvu stavěli ke kolům zády...

Jak se z nové techniky radují místní hasiči? Zeptali jsme se velitele jednotky, kterým je Jakub Petržila, který odvětil: "Mně se to nelíbí." Zdali je to názor celé jednotky či jen velitele se nám z něj již dostat nepodařilo, neb si svou novou koloběžku odvedl do garáže a zabouchl před námi dveře. Paní starostka se pak na nás jen omluvně usmála se slovy, že ho to za chvíli přejde. Měla pravdu. Později se nám ho přeci jen povedlo kontaktovat telefonicky, kdy se s námi poděli o dojmy z kol: "Musím ocenit jistou míru cimrmanovského génia, který se v těch kolech skrývá. Jako ano, dostaneme se na těch kolech až k ohniskům hluboko v lese, to jo. Hadice si tam taky přivezeme, ale kde tam vezmeme vodu, to teď fakt netuším. Asi si tam přiděláme držáky na pily a budeme to řešit jako Američani pomocí protipožárů, nebo už kluci hledají na youtube návod na indiánský tanec deště, kterým bychom mohli zkusit dešť lokálně přivolávat." Do té doby si prý hasiči budou na kola zvykat a zařadí je ihned do plánu odborné přípravy, aby bylo do letních měsíců a případných lesních požárů vše připraveno. 

      Je tedy pravděpodobné, že v Klínci můžete hasičská kola potkávat během pravidelných kondičních jízd. Nebojte se hasiče oslovit a požádat je o ukázku kola. Jak řekl jejich velitel, oni určitě nikomu neujedou...

Později svůj postoj změnili
Později svůj postoj změnili

Co k tomu za nás dodat? Snad jen tedy, že pěkně děkujeme...


Upozornění: I přes to, že je nyní doba bláznivá a je možné skoro všechno, upozorňujeme, že se skutečně jedná o aprílový žert. Ve skutečnosti naše obecní zastupitelstvo našim požadavkům vyhovuje v maximální možné míře a za to děkujeme! Užijte si apríl a jaro, přátelé! ;-)