Stavění máje a pálení čarodějnic 30.4.2024

01.05.2024

V Klínci se jako každý rok poslední dubnový den stavěla májka a pálili čarodějnice.

Celé akci předcházela příprava májky, pletení věnce a stavění hranice, čemuž jsme věnovali nedělní odpoledne a úterní dopoledne.

Prastarý zvyk stavění máje a pálení Filipojakubských ohňů je v podobě pálení čarodějnic živý dodnes. V Klínci se k této události sešlo dostatek pomocníků, aby se za pomoci techniky májka pokácela, přivezla z lesa a očistila. Letos si s jejím ozdobením daly místní dívky a ženy opravdu práci a výsledek stojí za to.

V podvečer Filipojakubské noci muži ozdobenou májku vztyčili k hasičskému stožáru. Z důvodu sucha a silného větru nebyla hranice velká jako roky předchozí a v rámci bezpečnosti nebyla na hranici umístěna ani čarodějnice, abychom předešli odlétání jisker do širokého okolí, které každý vzlet čarodějnice doprovází.

Pro děti místní maminky a dobrovolníci připravili bohatý doprovodný program. My jsme jako každý rok zajistili bohaté občerstvení. Po setmění nám skupina "Ohnivé světlušky" předvedla své dvě ohnivé show.

Tak jako v pohádce vše dobře dopadlo a večer byl završen zapálením hranice na jejímž ohni si většina přítomných opekla buřty. Děti se rozešly k domovům s hlavami plných zážitků.

V neposlední řadě děkujeme panu Tobolkovi, který nám jako každý rok poskytl k postavení májky strom ze svého lesa.

Foto zde: https://www.rajce.idnes.cz/hasiciklinecofficial/album/carodejnice-2024


-bd-